Anasayfa Haberler & Etkinlikler Rehberlik

Veliler için TEOG: Siz sınava hazır mısınız?
Veliler için TEOG: Siz sınava hazır mısınız?
18.11.2016

Veliler için TEOG: Siz sınava hazır mısınız?
 
Çocuğu 8. sınıfa giden veliler için oldukça zorlu bir dönem başlıyor. TEOG yani Temel Eğitimden Ortaoğretime Geçiş sınavına sayılı günler kaldı. Sınav günü yaklaştıkça çocuğunuzla kurduğunuz iletişim her zamankinden daha önemli.
Sınav dönemindeki anne-baba-çocuk ilişkisindeki olumsuzluklar çocuğunuz ile ilerleyen yıllardaki ilişkinizi de etkileyecektir.
Sınav öncesi hazırlık dönemi, çocuklar için olduğu kadar veliler içinde yıpratıcı bir süreç. Tamamen başarı odaklı eğitim sisteminin yol açtığı sınav kaygısı, hem çocuğun başarısını hem de ebeveyn-çocuk ilişkisini olumsuz etkiliyor.
Özellikle sınav günü yaklaştıkça, yaşadığınız stres ve kaygı nedeniyle çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Ancak bu dönemdeki iletişim hem çocuğunuzun başarısını hem de çocuğunuz ile ileriki ilişkinizi de etkileyecektir. Bu nedenle bu stresli günleri sağlıklı geçirmeniz çok önemli.
Yaklaşan TEOG sınavı öncesi sağlıklı iletişim için velilere öneriler:

  • Olumsuz motivasyon cümlelerini bırakın. Onun için en iyisini araştırdınız, beslenmesinden uykusuna her şeyine özen gösterdiniz, bazen tartıştınız, öğretmenlerinden geri bildirim alıp neler yapması veya yapmaması gerektiğini sürekli hatırlattınız, hedef belirlediniz ve hedefe ulaşması için her yolu denediniz ama artık durun! Özellikle “Arkadaşların son günlerde de hala test çözüyor, sen yeterince önemsemiyorsun, istediğin okulu bu şekilde kazanamazsın,” gibi olumsuz motivasyon cümlelerini artık bırakın. Çocuğunuzun neleri yapmadığına değil neleri yaptığına odaklanın ve olumlu motivasyon cümleleri kurmaya başlayın.
  • Sınav kaygısı değil, KAYGI problemi. Sınav, kaygı probleminin tetikleyici unsurudur. Çocuğunuzun gerçek performansını göstermesinin önündeki en büyük engel sınav algısının yarattığı kaygı sürecidir. Çünkü kaygı, bilişsel olarak belleği olumsuz etkiler ve var olan bilginin kullanılmasını engeller. Dolayısıyla sınavın önemli olduğunu ancak bütün hayatının bu sınava bağlı olmadığını dile getirin. Çocuğunuza başka başarı alanlarının ve başka güçlü yönlerinin olduğunu, hayatta başarılı olmak için başka seçenekleri de olabileceğini söyleyin.
  • “AN”da kalın. Sınav tarihi yaklaştıkça günlük aktivitelerinizde özel bir değişiklik yapmamaya çalışın. Sadece sınav konuşulan bir çevre yaratmamaya özen gösterin. Çocuğunuzla birlikte keyif aldığınız aktivitelere daha çok zaman ayırın. Medya ve diğer kaynaklardan gelebilecek olumsuz uyarılardan çocuğunuzu koruyun.
Çocuğunuzun biricik olduğunu unutmayın. Sadece sınav süreçlerinde değil çocuğunuzun tüm eğitim hayatı boyunca unutmamanız gereken bir nokta. Çocuğunuzun biricik ve tek olduğunu unutmayın ve onu kimseyle kıyaslamayın. Kimse çocuğunuz olmaz ve çocuğunuz da başka biri olmak zorunda değil.
Sınavın bir ölçüt olmadığını unutmayın. Sınav önemli olmakla birlikte çocuğunuza sınavın onun bilgisini ölçeceğini kişiliğiyle ilgili bir ölçüt olmadığını hissettirmeye çalışın. Çocuğunuz sınavı kazanamama durumunda kendisini yetersiz ve eksik hissetmesin. Çocuğunuzun başka başarı alanları ve başka güçlü yönleri olduğunu, hayatta başarılı olmak için başka seçenekleri olabileceğini söyleyin. Çocuğunuzu tüm yönleri ile başarı ve başarısızlıkları ile kabullendiğinizi ve çocuğunuzu sınav sonucu ne olursa olsun her şekilde seveceğinizi hissettirin.
- Çocuğunuzdan beklentiniz gerçekçi olsun. Her çocuk birbirinden farklıdır ve her çocuğun potansiyeli farklıdır. Çocuğunuzdan beklentiniz çocuğunuzun potansiyeli ile uyumlu olsun. Gerçekçi olmayan beklenti çocuğunuzun her zaman kendisini yetersiz hissetmesine neden olacaktır.
0 332 323 67 86 pbx
0 533 327 98 96

info@gundogdukoleji.com